Tutmayan Yoğurdu da Tuttururuz!

Sulu çıkan yoğurdunuzu sakın çöpe atmayın!

0 11.830

Sütümüzü güzelce ısıtırız. Bir serçe parmak deneyi yaparız. Isı konusunda sınıfı geçmişizdir. Maya olarak kullanacağımız yoğurdu cam bir kasede güzelce karıştırırız. Üzerine sıcak sütümüzü de ekler yine güzelce karıştırıp mayamızı da hazırlarız. Mayamızı süte ekler, tahta kaşık ile söyle bir karıştırıp mayalarız. Sonra tenceremizi en güzel örtülerimize sarıp sarmalar sütümüzü derin bir uykuya yatırırız. Bu uyku sırasında her şey yolunda gitsin diye sütümüzü hiç rahatsız etmeyiz. 8-10 saatlik uykusu bitip de tenceremiz tamamen soğuyunca da tenceremizi buzdolabına koyup 1 gece daha derin bir uyku uyumasını bekleriz. Sabah olup da heyecanla tenceremizin kapağını açınca bir de ne görelim? Sulu, tutmayan bir yoğurt! Hangimizin başına gelmedi ki?

Ayran yapsan yapılmaz, keke koysan olmaz. Çöpe atsak onca süte yazık, israf..

Sakın endişelenmeyin. Tutmayan yoğurdu da kurtarmanın bir yolu var. Araştırdım, okudum, bir de üstüne denedim o yüzden böyle iddialı anlatıyorum size.

 

 

1-Önce derin bir nefes alın kendinize bir kahve yapın ve rahatlayın. Ekmek olsun, yoğurt olsun, mayalama işleminde pozitif düşünce çok önemli :))

 

2-Fırın ısınızı 75 dereceye getirip tamamen ısınına kadar bekleyin.

 

 

3-Yoğurdu fırına koyup 1 saat kapağı kapalı açık bekletin. Bu sırada tencerenizin kapağının açık kalması çok önemli!

 

4-Daha sonra fırının kapağını açıp 15 dakika kadar daha yoğurdu fırının içinde bekletin.

 

 

5-Fırından çıkardığınız yoğurt tenceresinin kapağını kapatıp ,yine sarıp sarmalayıp uykuya yatırıp mutfak ısısında 4 saat kadar bekletin.

 

6-Ardından 1 gece daha buzdolabında beklettiğinizde mis gibi tutmuş yoğurdunuz hazır!

 

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica