Pekmez pişer mi? Pekmez kanser yapar mı?

Pekmez hakkında bilgiler ve kullanımı

0 5.889

Pekmez nasıl üretiliyor?

Pekmez üretiminde 2 çeşit yöntem vardır; geleneksel ve modern yöntem. Geleneksel yöntemler köylerde, evde yapılan pekmezlerdir. Yapımında öncelikle üzümden şıra yapılır. Şıra asitliğinin kısmen giderilmesi için pekmez toprağı diye bilinen beyaz toprak katılıp şıra hafifçe ısıtılıp toprak şıranın dibine çökertilir. Kabın üst kısmında olan berrak şıra süzülür. Süzülen bu şıra büyükçe bir kazana alınarak ateşte kaynatılmaya başlanır. Bu işlem 2-3 saat veya daha fazla sürdürülür.

Bu işlem kaç derecede oluyor?

Bu işlemin sonlarına doğru pekmez olmaya yakın 108 dereceye ısı çıkar, pekmez yapılırken mutlaka tahta kaşık ile bir kişi pekmezi karıştırır. Bu esnada düzgün ve sürekli pekmez karıştırılmaz ve pekmezin içinde ki şeker karamelize olarak yani yanarak HMF (hidroksimetilfurfural) oluşur. HMF kanserojen bir bileşiktir. Yani merdiven altı, güvenilir olmayan, evde bilinçsiz yapılmış pekmezlerde HMF olabilir ve bu da kanserojendir.

Pekmez pişer mi?

Pekmez Pişer Mi?
Pekmez Pişer mi? Pişirmek zararlı mı yoksa faydalı mı?
Şimdi burada en önemli olan bizim kek, pasta vb besinlerimize pekmez koyup pişirdiğimizde kanserojen mi oluyor? HAYIR, burada önemli olan pekmezin yapım aşamasında bilinçsiz, hatalı yapım sonucu ortaya çıkan HMF den bahsediliyor. Yani siz zaten güvenilir, sağlıklı , HMF içermeyen pekmez almışsanız bunun keke koyup pişirilmesinde hiç bir sorun yok.

Bilinçsiz merdivenlatı üretimde esas sorun

Burada sorun merdiven altı, bilinçsiz , evde kazanlarda nasıl yapıldığı belli olmayan pekmezin yapım aşamasından kaynaklanan sorundur. İçerik çalışmaları belgelenmiş ve markalı alınan pekmezlerde sorun yoktur. Asıl pekmezde dikkat edilecek nokta budur. Bunun dışında aldığınız sağlıklı pekmezi keke koyup şeker yerine kullanmanızın sakıncalı olduğunu gösteren makale ve bilimsel veri yoktur hatta tüm Dünya’da beslenme ve diyet uzmanları doğal şeker olan meyve püreleri, pekmez, bal vb tariflerinde kullanmakta ve önermektedir.
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica