Ihlamur ekleyebileceğiniz 6 tarif!

Çayını içmiyorsa, ıhlamuru sevdiği yemeklere ekleyebilirsiniz!

0 2.753
Kış aylarında mutfağımızın baş tacı ıhlamurun faydalarını bilmeyen kalmamıştır. Doğal haliyle hazırlayacağınız ıhlamur çayının balgam söktürücü, boğazı ve göğüsü yumuşatıcı etkisi vardır. Hem çocuklarınız hem kendiniz için özellikle soğuk algınlığı ve geçmeyen öksürük dönemlerinde ıhlamur çayını bol bol tüketebilirsiniz.
Peki mini gurmeler hastalandıkları zaman bizim gibi yapılması gerekenleri kolayca yapar mı? Cevap tabiki de hayır. Bir de hastalık döneminde yaşanan iştahsızlık da eklenince bir kaşık yemeği bile ağzından sokmak zor olur.

 

O halde ıhlamuru hepimizin bildiği çay hali dışında nasıl tüketeceğimize bir göz atalım mı?
Ihlamuru sade olarak demleyip sunmak yerine içine mini gurmenizin sevdiği elma tarçın karanfil gibi başka besinler ekleyerek de demleyebilirsiniz. Kahve demleme press ine dilimlenmiş elma ve ayva, çubuk tarçın, karanfil ve ıhlamur ekleyip demledim. Tam bir meyve çayı oldu.

Mini gurmenizin en sevdiği çorba nedir? Mercimek çorbası mı? Tarhana çorbası mı? Ihlamuru en sevdiği çorbanın içine de ekleyebilirsiniz. Ben bu mercimek çorbasına mercimek pişerken zencefil ekledim. Rondodan geçirdikten sonra demlenmiş ıhlamur ekleyip öyle pişirdim.

Limonataya hangi çocuk hayır der? Şeker yerine balla tatlandırdığınız limonataya ıhlamur ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız limonataya sunun 1/4 oranında demlenip soğutulmuş ıhlamur çayı ekleyin yeter!

Pek çok mini gurme ev yapımı keke bayılır. En sevdiği keki pişirirken süt yoğurt gibi sıvıların yerine demlenmiş ıhlamur çayı ekleyebilirsiniz. Mesela tarifteki 1 su bardağı sütü 1 su bardağı demlenip soğutulmuş ıhlamur ile değiştirin. Harika oluyor!

Buzlu çay hiç aklınıza gelmiş miydi? Ev yapimı meyveli bir buzlu çaya su yerine ıhlamur ekleyebilirsiniz. Tabiki şeker yerine balla tatlandırarak!
Hala başarılı olamadıysanız bir de bunu deneyin. Ihlamuru zencefil ile birlikte ev yapımı sıcak çikolataya ekleyip balla tatlandırabilirsiniz. Fındık büyüklüğünde zencefil, 1 tarçın çubuğu, 1 çay kaşığı ıhlamuru 250 cc sütün içine koyup 10 dk kaynatın, altını kapatınca 2 yemek kaşığı kakao ekleyip tel süzgeçten süzün, ılınınca da mini gurmenizin damak tadına göre bal ekleyip tatlandırın

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica