Dondurulmuş Gıdaları Eritirken Dikkat!

Dondurulmuş gıdaları da eritmenin olmazsa olmazları var.

0 1.638

Derin dondurucu hepimizin evinde başımızın tacı

Hele evde bir de mini gurme var ise hızlı yemek hazırlama adına çok işimize yarıyor. Özellikle yoğurup dondurduğumuz köfteler, kıymalar hepimizin dondurucusunun olmazsa olmazı. Dondurulmuş gıdaları eritirken dikkat etmemiz gerekenleri de bilir ve uygularsak sağlıklı olan bu dondurma işlemini de doğru uygulamış oluruz.

Önce doğru saklama yöntemleri 

Evimizde kullandığımız doğru saklama yöntemleri ile gıdaların ömürlerini uzatabiliriz. Kurutma, dondurma, konserve vb. gıdalara uygulanan sağlıklı saklama yöntemlerindendir. Meyve ve sebzeleri her zaman mevsiminde ve taze tüketmeliyiz elbette. Çünkü taze olarak tükettiğimizde antioksidan ve vitaminden daha çok faydalanırız. Fakat günümüzde yoğun hayat temposu içinde yemek hazırlamaya yeterince vakit bulamamak hepimizi pratik ve kolay hazırlayabileceğimiz yöntemlere yöneltti.

Güvenle kullanılır bir yöntem 

Dondurulmuş ürünlerin hazırlanışı kolay ve pratik olduğundan son zamanlarda oldukça tercih ettiğimiz bir alternatif. Ayrıca dondurma işleminde, kurutma ve konserve yöntemlerine göre vitamin kayıpları daha az olduğundan güvenle bu yöntemi kullanabiliriz. Ancak dondurulmuş gıdaları da eritmenin olmazsa olmazları var. Uygun koşullarda çözdürme yapmaz isek bakteri oluşumu ile karşı karşıya kalabiliriz.

Dikkat etmeniz gerekenler

  • Dondurulmuş besinleri oda sıcaklığında, soba yanında, kalorifer peteği üzerinde ve sıcak su içinde eritmeyin.
  • Dondurulmuş besinleri eritmenin en iyi yolu bir gün önceden buzdolabı bölümüne indirilmesidir.
  • Dondurulmuş tavuk gibi büyük parçalı et ürünlerini pişirmeden önce mutlaka eritin. Yani donmuş halde iken pişirme işlemine başlamayın.
  • Erittiğiniz hiçbir besini yeniden dondurmayınız.    
  • Yeniden dondurmanız gerekiyor ise pişirdikten sonra dondurun.
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica