Derin dondurucu zaman kazandırıyor!

0 11.195

Çoğumuzun evinde yemek yapmak bir dert. Çünkü hem mini gurmeyi sağlıklı beslemek, hem ne pişireceğine karar vermek hem de oyundan arta kalan zamanda hızlıca yemek pişirmek tam bir sihirbazlık işi. Bana zaman kazandıran, buzluğuma koyduğum yiyecekleri paylaşacağım sizinle. Bu sayede yemek pişirmek sizin için daha pratik olacak!

1-Kıymadan hem köfte yapıp koyuyorum buzluğa, hem de az tuz az karabiber ile yoğurup minik top köfteler yapıp poşetleyerek. Böylece minik köfteleri nohuta, çorbalara, yemeklere eklemek zaman kazandırıyor. Bir de yemek yetiştiremediğim zamanlarda köfteler ızgarada yanında makarna pilav ile kurtarıcım oluyor

2-Yufka alıp peynirli,ıspanaklı ya da patatesli gözleme, kalem börek ya da tepsi börekleri yapip buzluğa atiyorum. Bu sayede hemen fırına girip kurtarıcı ara öğünüm olabiliyorlar.

3-Ekşi mayalı köy ekmeği alıp dilimletip buzdolabı poşetleri ile buzluğa atiyorurum. Her gece bir sonraki gün için buzluktan ekmek çıkarıyorum. Böylece hem her öğünde taze ekmeğim oluyor, hem de ekmek israfını engellemiş oluyorum.

4-Kek yaptığımda eğer artacak ise rondodan geçirip buzluğa atiyorum. Böylece kek kırıntısının üzerine şekersiz puding ile 5 dk da pastam hazır oluyor!

5-Mantı yapıp buzluğa atiyorum. Makarna haşlar gibi 5 dakikada mantı pişirebilmiş oluyorum.

6-Somonları dilim dilim atıyorum buzluğa. Yemek olmadığında yanında patates püresi ile tam bir kurtarıcı öğün oluyor.

7-Tavuk ve at suyu hazırlayıp bardaklar ile buzluğa atıyorum. Böylece çorba pişirmek için inanılmaz zaman kazanıyorum.

8-Maydanoz ve dereotunu yıkayıp kurutup incecik doğrayıp buzluğa koyuyorum. Her daim elimin altında taze yeşillikler bulunabiliyor.

9-Bayatlamış ekmeğim varsa rondodan geçirip buzluğa atiyorum. Böylece köfte yoğurmak, ya da diğer tariflere eklemek için elimde doğal galeta unu bulunmuş oluyor.

10-Haşlanmış yeşil mercimek her zaman buzluğumdadır. Hem bulgur pilavına hem de salataların üzerine ekleyebiliyorum.

 

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica