Yoğurdumuzu neden evde mayalamalıyız?

0 1.407

Son yıllarda internet sayesinde her türlü bilgiye çok kısa zamanda ulaştığımız için sağlıklı beslenme konusunda çok daha bilgiliyiz. Anne olmadan önce belki de hiç mutfağa girmeyen biz yeni nesil anneler bile mini gurmelerimiz için 7×24 araştırıp, malzeme temin edip mutfağa girer olduk. Hatta bununda ötesinde geleneksel yöntemleri bile evimize alıp kendi yoğurdumuzu, ekmeğimizi, turşumuzu yapar olduk.

Peki yoğurda ulaşmak bu kadar kolayken, neden evde mayalamamız gerektiğini hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm ve kendimce haklı 7 sebep buldum. Bunlar sizin için de haklı sebepler ise haydi mutfağa yoğurt mayalamaya!

1- Kendi mayaladığım yoğurdun içinde ne olduğunu çok iyi biliyorum. Böylece 15 gün geçse de sulanmayan, küflenmeyen bozulmayan paketli yoğurdu evime sokmuyorum.

 

2-Yoğurdu mayaladığım tenceremin, karıştırdığım kaşığın ve yoğurdun mayalandığı ortamın tertemiz olduğunu biliyorum.

 

3-Haftada 3 kilo mayaladığım yoğurdu ayran, kek, çorba her türlü yemeğe katıp diğer yemeklerimi de daha sağlıklı hale getiriyorum.

4-Evde yaptığım yoğurdun içinde yararlı canlı bakterilerin harıl harıl çalıştığını, bu sayede probiyotik olarak daha zengin olduğunu ve bağırsaklarımız için çok daha faydalı olduğunu biliyorum.

 

5-Kendi yoğurdum çok daha ekonomik. Bundan güzel sebep olabilir mi!

 

6-Evede yoğurt mayaladığım zaman mini gurmeme sağlıklı kalmak için mutfakta emek sarfetmek gerektiği mesajını veriyorum. Böylece iyiye giden yolun çaba sarfedilen yol olduğunu canlı olarak görüyor.

 

7-Bolca yoğurt olan evlerde sıkça ayran yapılıyor. Böylece evde ya da dışarıda içecek tercihlerimi de sağlıklı hale getirebiliyorum.

 

8-Birlikte sütü ısıtıp, uyutup üzerine de battaniye serip uyanınca yoğurt olduğunu gözlemleyerek, ev işlerine çaktırmadan onu da dahil edip mükemmel bir etkileşim yaratıyorum. Bu sayede sağlıklı beslenme ile ilgili yaptığımız sohbetlerin kalitesi artıyor, süresi uzuyor.

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica