Müzikle iştah arttırabilir miyiz?

Notalar ile tad tomucuklarımızın inanılmaz etkileşimi

0 1.129

Müziğin hayatımızdaki yeri tartışılmaz derecede büyük.

Yeni bir araştırmaya göre de müzikte bazı tiz seslerin tad alma duyumuzu da etkilediği kanıtlandı. O halde mini gurmelerin iştahını açacak müzikleri bulmak mümkün müdür diye düşünmeden edemiyor insan.
Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Profesörü Charles Spence tiz seslerin tatlı tatları daha iyi almamızı sağladığı sonucuna varan bir araştırma yaptı. Demek ki evde çok fazla tiz sesli müzik dinlememeliyiz ki şekerden ve tatlıdan uzak durabilelim.
Biswas’ın araştırmasına göre 55 desibelden düşük sesli müzikler daha dikkatli ve duyarlı olmamızı, sonuç olarak daha sağlıklı yemekler seçmemizi sağlıyor. Bence yemek hazırlama esnasında mutfakta klasik müzik dinlersek, daha sakin ve kararlı olarak oturabiliriz akşam yemeğine.
Sesin 70 desibelin üzerinde olması durumunda tatlı ve yağlı yemekleri seçme ihtimalimiz yüzde 20 artıyor. Çünkü yükses sesli müzik stresi arttırıyor, stres de bizi daha yağlı, tuzlu ve tatlı yemeklere yöneltiyor. O halde akşam yemeklerinden önce bir doz 70 desibel müziğin mini gurmenin iştahını açabileceğini söyleyebiliriz.
Ünlü bazı şefler bunu restoranlarında denemeye başladılar bile. Deniz ürünlerini dalga sesleriyle sunanlar, asidite oranının daha net anlaşıldığını, bunun da iştahımızı yönlendirdiğini söylüyorlar.

O halde biz neden evde bunu denemiyoruz?

Ben bu aksam yemekten önce yüksek sesli bir müzikle dans partisi yapacağım iyice acıkması için. Siz de notalarla dilimizin tat tomurcukları arasındaki sihirli etkileşimi denemek isterseniz eğer;
  • Pixies’in çılgın şarkısı Debaser,  Belçika’nın Duvel birasının aromalarını daha belirgin kılıyormuş.
  • Buzzcocks’un punk şaheseri Ever Fallen in Love’unu dinlemek yemek yeteneklerinizi artırma ihtimali taşıyormuş.
  • Sam Cooke’un soul şarkıları tavuk rostonuzun tadını güzelleştiriyormuş.
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica