İyi balı nasıl tanırız?

0 2.109

Gerek kendi öğrendiklerim gerek internette araştırdığım kadarı ile balın gerçek bal olup olmadığını anlamanın bir çok yolu var. Hatta bunların arasında balı çakmakla yakmak ya da bala kalem batırıp kontrol etmek gibi yöntemler bile var ama sakın bunları evinizde denemeyin. Çünkü tüm uzmanlar balın hormonsuz, ilaçsız ve gübresiz olarak üretilip üretilmediğini anlamanın tek yolunun laboratuvar ortamları olduğunu söylüyorlar. Fakat yine de piyasadan satın aldığımız balın bal mı yoksa şeker eklenmiş bal renginde bir kandırmaca mı olduğunu anlamamızın bazı yöntemleri var. Ben hem bu yöntemleri kullanıyor hem de balımı senelerdir bildiğim ve güvendiğim bir bal üreticisinden petek halinde alıp evde kendim süzüyorum.

O halde gelelim bal alırken dikkat etmemiz gerekenlere;

1-Öncelikle marketten bal alıyorsak etiketini dikkatlice incelemek, gerekli izin ve koşulları olup olmadığını okumamız gerekiyor. Yani her bala güvenmeyin, etiketini kontrol edin, bilinen markalardan şaşmayın.

2-Fiyat etiketi ilk belirleyiciniz olsun. Gerçek bal her zaman pahallıdır. Aman ucuz ballara dikkat edin.

3-Gerçek balın kıvamı daha kalın, akışkanlığı kesintisiz, yoğunluğu çoktur.

4-Gerçek bal şeker gibi çok tatlı değildir. Ağıza alındığında şekerden çok birden fazla farklı aromayı aynı anda hissetmeniz gerekir.

5- Ve tabiki hepimizin bildiği gibi gerçek bal şekerlenir, sahte bal şekerlenmez.

 

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica