Evde kalmak demek…

...çaya devam etmek demek mi?

0 1.594

Sabah okula gitmek için evden çıktığımda hep aklım evde kalırdı. Çünkü yataktan kalkar kalkmaz annemin önlüğümün üzerine giydirdiği ve beni kahvaltı, çanta hazırlama boyunca sıcacık tutan yeleği çıkardığımdaki üşüme hissi ile, bir tek o yeleği bırakmazdım evde. Çayın buharından sıcacık olmuş mutfağı, masada ağzıma atamadığım son reçelli ekmeği, az sonra televizyonda başlayacak susam sokağını, ben çıktıktan sonra bomboş ve sessiz kalan evde oyuncaklarım ile oynama ihtimalimi de bırakır çıkardım.

Aklımda annemin ben gelene kadar böyle şeyler yapip keyif sürdüğünü düşünürdüm. Öyle sallana sallana kahvaltı yapip, üstüne de sıcacık çay alıp çizgi film seyretmek varken neden okula gitmek isteyeyim ki? Bana göre annem asla o yeleği çıkarmıyordu gün boyunca. Benim gibi yola çıkıp yürümüyordu, üşümüyordu. Ama ben her sabah buz gibi sokaklara dökülmek zorundaydım!

Bugun Poyrazı sabah 08:05 de servise bindirim. Hafta sonunda darmadağın olmuş oyuncakları toparladım. Kirlileri sepete koydum, yatakları topladim. İki makine çamaşır yıkayıp kuruttum. Akşamdan bitmiş bulaşık makinesini yerleştirdim. Tavuk suyuna çorba, zeytinyağlı pırasa, spagetti ve ‘herkese böreği’ pişirdim. Baktım yoğurt bitmek üzere, iki kilo yoğurt mayalayıverdim. Böreğin yağı fırına akınca dur şu fırını adama akıllı bir temizleyeyim deyip giriştim. Yeni boşalttığım bulaşık makinesini tekrar doldurup yeniden çalıştırdım. Sonra tencerede pişen yemekler buzdolabına sığamayacağı için onları saklama kaplarına alıp o tencereleri de yıkadım. Herşey bitmişken artan 1 yufkanın kalma ihtimali beni rahatsız etti ondan da zeytin ezmeli cips yaptım. Arabanın muaynesi gelmiş iki koşu giyinip arabayı servise bırakıp geldim. Dönerken markete uğrayıp deterjan, süt ve ekmek aldım. Gelince dur bir kahve içmeden şu evi de süpüreyim dedim süpürdüm. E mis gibi süpürdüm silmeden olur mu deyip iki vileda yaptım. Bir duble şekersiz türk kahvesi pişirdiğimde telefonum çaldı. Baktım ki servis yaklaşıyor! Yani aslında evde kalmak o kadar da keyifli birşey değilmiş. Evde kalanın da yeleği çıkıyormuş! Şimdiki aklım olsa yeleği fırlatıp okula koşardım:)

Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica