Dedektifçilik Oyunu

Gelişsin İnce Motor Becerileri

0 1.593
O kalemden bu kadar mı uzak durulur? Kağıt ve kalemle yapılan her şeyden bu kadar mı kolay sıkılınır? Rengarenk kalemler, boy boy kağıtlar bir çocuğun bu kadar mı ilgisini çekmez? Bunun da bir çaresini bulacağım çocuğum dedim, sıvadım kolları…
İnce motor becerileri eli ayağı kullanma becerileri ile nesne becerilerini kapsar. Tutma, kavrama, yazma, yırtma, çizme, yapıştırma gibi beceriler örnek gösterilebilir. Bir çocuğun makasla kağıt kesebilmesi, ipe boncuk dizmesi ince motor becerileri ile alakalıdır. Kalemle geometrik şekiller çizmesi de ince motor gelişimi için soğuk kış günlerinde yapılabilecek en güzel geliştirici aktivitelerden biridir.
Ancak evde, dilediğini yapamadığı zaman sinirlenen, nasılsa yapamıyorum diye masaya oturmak istemeyen, kalemle oynamayı resim yapmayı sevmiyorum diyen bir mini gurmeniz varsa, ona hadi evladim gel şekil çizeceğiz demek çok da manalı olmayacaktır biliyorum.
Bu yüzden Poyrazın ruhuna uygun bir oyun buldu babası. Bu oyun sayesinde hem heyecanlanıyor, hem ipuçlarını takip edebiliyor, hem de bildiğin kalem tutmak zorunda. Ve o kalemi nasıl hevesle tutuyor bir göreseniz. Kalem kağıt sevmeyen tüm mini gurmelere bu oyunu tavsiye ederim.
Adı: Dedektifçilik Oyunu
Kişi sayısı: En az 2
Malzemeler: Kağıt kalem ve saklamak için bir obje.
Once siz başlayın. Belirlediğiniz objeyi saklayın. Mesela bir oyuncak, minik bir fincan gibi. Ama ilgisini çekebilecek bir obje olsun.
Objeyi sakladığınız yere goturecek 3 ipucu çizin kağıda. Mesela birinci ipucunda mutfağınızdan bir eşya çizin, baksın düşünsün o ipucunun mutfak oldugunu anlayıp mutfağa gitsin. Mutfakta ikinci ipucunu bulsun. O ipucunda da banyodan bir obje çizin, yine baksın düşünsün oranın banyo oldugunu anlayıp banyoya gidip son ipucunu bulsun. Son ipucu da objeyi sakladiğiniz yer olsun.
Sonra sıra sende deyin. Çünkü eline kalem kağıt almak istemeyen mini gurme bile sabah akşam ipucu çiziyor. Buyrun size düşünme sebep sonuç etkileşim motor gelişim ne ararsanız var oyunu.
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica