Uzm.Dr. Sultan Duyar’dan ‘Antibiyotik nedir?’

Antibiyotik ne zaman kullanılmalı?

0 1.234
Düşmeyen ateş, yapılan tahliller ve muayeneler sonucunda istemesek de kimi zaman mini gurmelere antibiyotik kullanmak durumunda kalabiliyoruz. Bazen içimize siniyor bazen sinmiyor. Ancak antibiyotiğin ne zaman kullanılması gerektiğini biz anneler bilir isek, mini gurmenin hastalığını da daha doğru yönetebiliriz. 
Bu sebeple antibiyotik kullanımı konusunda çokça sorum vardı ve çocuk doktoru Uzm.Dr. Sultan Duyar’a sordum.

 Antibiyotik nedir? Ne zaman kullanılmalı?

Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ancak gördüğüm en büyük hata antibiyotik soğuk algınlıklarında veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyolarda kullanılıyor. Bir de antibiyotikler ateş düşürücü, kırgınlık giderici, ağrıkesici olarak kullanılıyor! Bazen de gripten korunmak için diye bir düşünce var…bunlar hepsi yanlıştır.A
ntibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı etkilidir! Gereksiz antibiyotik kullanımı antimicrobial direnç ortaya çıkarır. Antibiyotık masum bir ilaç değildir ve kesinlikle kullanımı doğru şekilde doğru teşiş doğru dozda ve uygun sürede yapılmalıdır.
Çocuğunuzun üst solunum enfeksiyonu var ise ( burunakıntısı, hafif bir öksürük, boğaz ağrısı, kırgınlık gibi belirtiler) antibiyotik kullanmak doğru değildir. Bu tip enfeksiyonlar viral dir ve zaman içinde kendiliğinden geçer. Bazı viral enfeksiyonlar 2 hafta sürebiliyor. Bol C vitamin ve dinlenme yeterli olacaktır.
İshal gibi şikayetler de çoğu zaman viral dir ve antibiyotik kullanımı doğru değil. Yanlış kullanımı bağırsak florasını daha da bozacaktır ve çocuğunuz daha da hasta edecektir.
Peki çocuğunuz enfeksiyonu var ise  ne zaman doktora başvuru yapmalısınız?
  • çocuğunuzun 3 gün geçmeyin bir ateşi var ise
  • çocuğunuz yemek yemiyor ve çok halsiz ise
  • neden bulamadığınız bir huysuzluğu var ise
  •  nefes almakta zorlanıyor ise
  • durmaksızım kusuyor ise
  • cildinde kırmızı lekeler var ise
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica