Taze Sıkılmış Meyve Suyu Çocuklar için sağlıklı mı?

Beslenme Uzmanı Seçil Kenar Yanıtlıyor!

0 2.504

Mini gurmelere bazen meyve yemediğinde taze sıkılmış meyve suyu sıkıp veriyoruz.

Bazen de dışarıda yemek yerken sağlıklı birşeyler içsin diye meyve suyu siparişi veriyoruz. Ancak taze sıkılmış meyve suları sandığımız kadar sağlıklı mı? Çocuklar sınırsız meyve suyu içebilirler mi? Tüm bu konulara Beslenme Uzmanı Seçil Kenar açıklık getiriyor.

Taze sıkılmış meyve suları masum mu?

Taze sıkılmış meyve sularını ( sadece meyvelerden olanlarının) çocuklarda çok tercih etmiyoruz. Fakat çocuğunuz yemeklerle beraber ısrarlabir şeyler içmek istiyorsa 1 çay bardağı kadar sıkılmış meyve suyu verebilirsiniz. Bunu vermemizin tek sebebi asitli, şekerli içecekler yerine en azından doğal, hemen ve taze sıkılmış daha sağlıklı bir içecek tercih etmemizdir.

Posa barsak hareketlerini hızlandırır

Çocuğunuzun normal sağlıklı beslenmesinde ise taze sıkılmış olsa da, meyve sularını tercih etmemeniz gerekiyor. Meyve suları taze sıkılmış olsa da meyvenin en yararlı yerinin, posasının ayrılıp sadece şekerli kısmının alınıp servis edilmesi ile oluşur ki bu kadar fazla şeker yüklemesi çocuklarda tercih ettiğimiz bir durum değildir. Posa barsak hareketlerini hızlandırır, tok tutar bu yüzden meyveyi çocukların kabukları ile beraber bütün yemesini öneririm.

Meyvenin suyunu değil, posası ile birlikte bütününü tüketmemiz gerekmektedir.

Katı meyve sıkacağı seçerken dikkat!

Bunun dışında nadir de olsa çok fazla meyve ve sebze yemeyen çocuklarda şeker oranını düşürerek (içine salatalık eklenebilir mesela) içine sebzeleri de katarak katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra verebilirsiniz. Burada önemli olan katı meyve-sebze sıkacakları meyveyi posası ile beraber sıkıyor.

Vestel Mix Go Blender

İçine koyacağınız maydanoz, salatalık ve benzeri  gibi sebzeler de meyve şekerinin glisemik indeksini düşürüyor. Bu yüzden içine şeker oranını düşerecek eklemelerle meyve sularını daha sağlıklı hale getirmek gerekiyor. Ben evde meyve suyu yapmak istediğimde Vestel’ın Mix Go Blender isimli ürününü kullanıyorum. Hem meyveyi sevzeyi posası ile birlikte sıkmış oluyor, hem de küçük bir alet olduğu için kullanması, temizlenmesi ve mutfakta muhafaza edilmesi çok kolay bir ürün.

Ürünün içerisindeki suluk kapağı ile de hazırladığınız meyve suyumu başka bir suluğa/kaba aktarmadan direk çantanıza atabiliyorsunuz. Şu tarifimi Vestel Mix Go Blender ile hazırlayın, çantaya atın ve doğru parka gidin bence:)

Malzemeler

  • 1 adet salatalık
  • 1 avuç maydanoz
  • tırnak kadar büyüklüğünde zencefil
  • 1/4 limon
  • 1 portakal
  • 1/2 elma
  • 1 kereviz sapı
  • 1 adet mandalina

Hazırlanışı

Hepsini hazneye atıp karıştırıyorsunuz o kadar. (İçine damak tadına göre bal da eklenebilir)
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica