Mısır: Dost mu? Düşman mı?

Beslenme Uzmanı Seçil Kenar anlatıyor!

0 1.382
Patlamış mısır hangi çocuğun hoşuna gitmez ki? Ben özellikle hafta sonları, geç yatma izni olduğu zamanlarda film geceleri düzenliyorum. Bu gecelerde ışıkları kapatıp, battaniye altında mini gurmenin sevdiği bir filmi izlerken de keyif yapması için patlamış mısır hazırlıyorum. Tüm aile birlikte vakit geçirmek hepimize çok iyi geliyor.
Ancak yediğimiz, yedirdiğimiz her yemeği de bilinçli tüketmekte fayda var. Bu amaçla Beslenme Uzmanı Seçil Kenar bizler için patlamış mısırı inceledi. Bakın bize neler söyleyecek?
GDO içermeyen organik doğal mısırı çocuğunuza vermenizi öneririz. Ancak mikrodalga fırınlarda mısır patlatma sırasında ‘diasetil’ isimli bir maddenin kullanılmasının akciğerler için zararlı olabileceği aklınızda bulunsun.
Ayrıca patlamış mısır içerisinde bol miktarda polyphenol maddesi bulunmakta. Bu madde de kanser hastalığıyla etkin bir şekilde mücadele etmekte.

 Dikkat: Patlamış mısır çocuk beslenmesinde yerken boğazına kaçmaması için 1 yaş sonrası tüketimine izin verilmesi gereken bir besindir.

Gelelim patlamış mısırın mini gurmelere faydasına;

 

  • Patlamış mısır içerisinde bulunan B1 vitamini beyninizin beslenmesini sağlıyor.
  • Lif yönünden oldukça zengindir.
  • Patlamış mısır aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatan her tür sağlık problemlerine karşı da önleyicidir.
  • Mısırda; protein, kalsiyum, demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.
  • İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde de mini gurmenin enerjisine enerji katar.
Bunları da beğenebilirsin
Yandex.Metrica