Taze Sıkılmış Meyve Suyu Çocuklar için sağlıklı mı?

Beslenme Uzmanı Seçil Kenar Yanıtlıyor!

0 271

Mini gurmelere bazen meyve yemediğinde meyve suyu sıkıp veriyoruz. Bazen de dışarıda yemek yerken sağlıklı birşeyler içsin diye meyve suyu siparişi veriyoruz. Ancak taze sıkılmış meyve suları sandığımız kadar sağlıklı mı? Çocuklar sınırsız meyve suyu içebilirler mi? Tüm bu konulara Beslenme Uzmanı Seçil Kenar açıklık getiriyor:

 

Taze sıkılmış meyve suları masum mu?

 

Taze sıkılmış meyve sularını ( sadece meyvelerden olanlarının) çocuklarda çok tercih etmiyoruz. Fakat çocuğunuz yemeklerle beraber ısrarlabir şeyler içmek istiyorsa 1 çay bardağı kadar sıkılmış meyve suyu verebilirsiniz. Bunu vermemizin tek sebebi asitli, şekerli içecekler yerine en azından doğal, hemen ve taze sıkılmış daha sağlıklı bir içecek tercih etmemizdir.

 

Çocuğunuzun normal sağlıklı beslenmesinde ise taze sıkılmış olsa da, meyve sularını tercih etmemeniz gerekiyor. Meyve suları taze sıkılmış olsa da meyvenin en yararlı yerinin, posasının ayrılıp sadece şekerli kısmının alınıp servis edilmesi ile oluşur ki bu kadar fazla şeker yüklemesi çocuklarda tercih ettiğimiz bir durum değildir. Posa barsak hareketlerini hızlandırır, tok tutar bu yüzden meyveyi çocukların kabukları ile beraber bütün yemesini öneririm.

Meyvenin suyunu değil, posası ile birlikte bütününü tüketmemiz gerekmektedir.

Bunun dışında nadir de olsa çok fazla meyve ve sebze yemeyen çocuklarda şeker oranını düşürerek (içine salatalık eklenebilir mesela) içine sebzeleri de katarak katı meyve sıkacağından geçirdikten sonra verebilirsiniz. Burada önemli olan katı meyve-sebze sıkacakları meyveyi posası ile beraber sıkıyor. İçine koyacağınız maydanoz, salatalık vb gibi sebzeler de meyve şekerinin glisemik indeksini düşürüyor. Bu yüzden içine şeker oranını düşerecek eklemelerle meyve sularını daha sağlıklı hale getirmek gerekiyor.

 

 

- Advertisement -

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.